Zrzut ekranu 2019-02-20 o 18.44.03

Polskie kino młodzieżowe

JEZIORO OSOBLIWOŚCI, reż. Jan Batory, 1972 „Jezioro osobliwości” jest w istocie filmem osobliwym. Ten melodramat, oparty na jednej z powieści Krystyny Siesickiej — pierwszej damy polskiej literatury młodzieżowej — opowiada historię 16-letniej Marty, która musi poradzić sobie z wielkimi zmianami w swoim życiu. Matka dziewczyny ponownie wychodzi za mąż, i to za człowieka, który jest […]

Czytaj...
Untitled Design (1)

5 młodzieżowych komedii romantycznych na Walentynki (i nie tylko)

Dla wszystkich, którzy lubią młodych bohaterów, smak pierwszej miłości i przyjemne ciepło, które rozchodzi się po ciele, gdy wszystko zmierza do dobrego zakończenia.

Czytaj...
Panie i Panowie

Panie i Panowie, Wielka Piątka i Mała Trójka przedstawiają

🦁 Panie i Panowie, MGM przedstawia: 🦁 WSZYSCY NA SCENĘ / THE BAND WAGON, reż. Vincente Minnelli, 1953 Gwiazdorski status Freda Astaire’a to sprawa osobliwa: aktor nigdy nie wyglądał jak jego koledzy po fachu — mężczyźni o sporej tężyźnie, szarmanccy amanci o szelmowskim uśmiechu lub dojrzali i spokojni faceci w średnim wieku. Gdy jako 32-latek po raz […]

Czytaj...
Untitled Design

High school x Musical

Połączenie sympatii do kina młodzieżowego i musicalu może wydawać się kuriozalne, ale w mojej głowie te upodobania są spójne. Zarówno coming of age movies (a zwłaszcza high school movies), jak i musicale prezentują zwykle świat, który choć *przypomina* rzeczywistość poszczególnych dekad, to nie istniał nigdzie indziej, jak tylko na ekranie. Skręt w stronę utopijnej wizji świata w moich oczach czyni te filmy fascynującymi.

Czytaj...
Zrzut ekranu 2019-02-11 o 21.12.34

Projekt remake: Narodziny gwiazdy

Cykl PROJEKT REMAKE przypomina o poprzednich „Narodzinach gwiazdy”: filmach kolejno z lat 30., 50. i 70., które poza przejmującą fabułą mają do zaoferowania wybitne kobiece kreacje i opowieść o kolejnych dekadach funkcjonowania Hollywood i amerykańskiej sceny muzycznej. W dziełach Williama Wellmana, George’a Cukora (zwłaszcza jego!) i Franka Piersona odbija się jak w soczewce kondycja Fabryki Snów, ale też charakterystyczne dla każdej epoki sposoby opowiadania zawsze tej samej historii.

Czytaj...
Szesnaście świeczek

Wiecznie żywy John Hughes

U Johna Hughesa high school nie jest sielskim miejscem; to magiczny *czas liceum* sprawia, że myślimy o nim ciepło. A jest to czas, kiedy po prostu dobrze się bawisz, bez względu na wszystko. Jeśli tylko masz dość odwagi.

Czytaj...
on!

Jak przetrwać liceum i nie zwariować?

Oto poradnik dla zbłądzonego licealisty. Just kiddin’. JAK PRZETRWAĆ W LICEUM I NIE ZWARIOWAĆ to żartobliwy cykl tekstów o (głównie amerykańskich) filmach coming of age, które mają miejsce w liceum.

Czytaj...
TOP 10 najlepszych filmów 2018 roku

Top 10 Najlepszych filmów roku 2018

What a year! 2018 był najbardziej intensywnym filmowym rokiem w moim życiu, chociaż wciąż jest co nadrabiać! Nie będę sobie jednak za wiele wyrzucać, bo świetnie mi poszło i obejrzałam większość filmów, na których mi tak naprawdę zależało.

Czytaj...
Cruise

Urodzony w ’83

Wzrok nie znający sprzeciwu i pełen nadziei jednocześnie. Chciałabym powiedzieć, że Tom Cruise ujmuje mnie czymś więcej niż fascynującym fizys, ale wydaje się, że właśnie to niepokojące spojrzenie zapewniło spójność jego ekranowemu emploi i zagwarantowało mu wiele ról dramatycznych. Choć od kilkunastu lat grywa głównie w filmach akcji, to jego Ethan Hunt, agent do zadań […]

Czytaj...
the-florida-project

Notes on: „The Florida Project”

Nie ma tu nic bardziej sztucznego, jak te wszystkie *dinery*, markety, lodziarnie, hotele i nic bardziej bardziej naturalnego od prawdziwej przyjemności, jaką dają dzieciakom lody i słodycze. A może właśnie na odwrót? Może Wallmart i budy z kiepskim jedzeniem to kwintesencja Ameryki?

Czytaj...